Гігієнічна безпека природного каменю

В останні роки важливими критеріями в області будівництва та оформлення навколишнього простору стали екологічність та натуральність матеріалів. Відмовившись від усіляких синтетичних замінників, ми повертаємося до матеріалів, які вже багато століть використовуються для будівельних та оздоблювальних робіт, – до дерева і природного каменю.

Несподівано з’явився слух про те, що природний камінь радіоактивний, здається просто смішним, однак він підняв справжній переполох серед потенційних покупців. Звідки ж узявся цей слух? Наскільки реальну основу він під собою має?

Взагалі кажучи, про радіоактивність каменя, розмову варто відразу звести до радіоактивності гранітів. Справа в тому, що саме граніти утворилися в результаті виливу магми, і, отже, в них присутня деяка кількість радіоізотопів, так само як практично у всьому, що витягується з земних надр, наприклад, в бетоні або у водопровідній воді. Що ж стосується різних осадових і метаморфічних порід осадового походження (мармури, вапняки, пісковики, глинисті сланці, кварцити і т.д.), то відносно них про радіоактивність говорити взагалі не коректно.

В Україні діють «Норми радіаційної безпеки населення», за яким всі матеріали з природного каменю діляться на 3 класи радіобезпеки. Нормування проводиться за параметром «Питома ефективна активність». Матеріали, що зараховують до першого класу, використовуються у споруджуваних житлових і громадських будівлях, при цьому питома ефективна активність (Аеф м) не повинна перевищувати 370 Бк/кг. Другий клас – матеріали, що використовуються в дорожньому будівництві в межах території населених пунктів і зон перспективної забудови, а також при зведенні виробничих споруд, Аефф м не повинна перевищувати 740 Бк/кг.

Для матеріалів, що використовуються в дорожньому будівництві поза населеними пунктами і відповідних третьому класу Аеф м не повинна бути більше 1500 Бк/кг.

Є ще два класи радіобезпеки. Якщо питома ефективна активність має значення від 1500 Бк/кг до 4000 Бк/кг (IV клас), можливість використання матеріалів вирішується в кожному випадку окремо з державними органами держсанепіднагляду. При Аефф м, що перевищує 4000 Бк/кг, матеріали не повинні використовуватися в будівництві.

На будівельний ринок України граніт допускається лише за наявності спеціального сертифікату. При цьому оптові продавці, що піклуються про свою репутацію, як правило, перестраховуються і самі беруть проби закуповуваного каменю. Таким чином, можливість використання гранітів, що не відповідають «Норм радіаційної безпеки населення», практично виключається.

У США і Європі норми радіаційної безпеки в кілька разів нижче. І граніти, віднесені у нас до другого і навіть третього класу, використовуються в житлових приміщеннях в багатьох країнах зовсім безбоязно.

Свого часу будівельний ринок США також сколихнула хвиля радіофобії. Внаслідок цього за дослідження питання взялася Комісія з радіаційної безпеки при Президентові США. Результатом дослідження став звіт професора Дональда Ленгмюра, стаття «Граніт і радон: проблеми не існує», опублікована в журналі Dimensional Stone. Головний висновок, зроблений американськими вченими полягає в тому, що кількість виділяючого радону з гранітного облицювання в 13500 разів менше, ніж з водопровідної води і в 270000 разів менше, ніж вміст радону в повітрі зовні житла, і відповідно не може впливати на загальний радіофон приміщення.

У зв’язку з цим не можна не визнати, що розмови, які ведуться про радіоактивність природного каменю, несуть в собі певну частку абсурдність. Природна радіоактивність існує мільярди років, вона присутня буквально всюди. Радіоактивні матеріали увійшли до складу Землі із самої її появи. Та й сама людина злегка радіоактивна – в тканинах людського тіла одним з головних джерел природної радіації є калій-40 і рубідій-87.

Чому вірити і яким матеріалами віддати перевагу, споживач вибирає сам. Хочеться тільки нагадати про те, що багато замінників з ламінованого ДСП виділяють в атмосферу фенол-формальдегідні смоли, які, як і випаровування від пластику, що використовується при виробництві всіх інших замінників граніту, завдають набагато більшої явної шкоди здоров’ю, ніж мізерно мала радіоактивність природного каменю.

Rate this post