Словник натурального каменю

Граніт

У числі найпоширеніших і відомих натуральних каменів граніт займає почесне перше місце. У деяких країнах – наприклад, у Греції та Італії – з ним може посперечатися мармур, але в нашій країні граніт більш популярний. Дана популярність обумовлена ​​тим, що в радянський час граніт часто використовувався у спорудженні пам’ятників, постаментів, монументальних композицій і, звичайно, будівель органів державної влади. Величні, темно-сірі гранітні будівлі адміністрації є практично в кожному великому місті України.
В даний час граніт поступово переходить з зовнішньої обробки у внутрішню. Багато покупців стали розуміти, що граніт – один найкращих оздоблювальних матеріалів, який не поступається за міцністю, стійкістю до стирання і декоративним якостям штучним оздоблювальним матеріалам. Граніт знаходить велике застосування у виготовленні балясин, бруківки, слябів і плитки для сходинок. Останнім часом переваги цієї породи каменю оцінили виробники меблів та інших елементів інтер’єру, які роблять стільниці і камінні групи з граніту.

Мармур

Мармур являє собою кристалічну метаморфічну гірську породу, що утворилася в результаті перекристалізації вапняку або доломіту. Ми звикли вважати, що мармур може мати виключно білий або злегка рожевий колір. Насправді він може бути зеленуватого, оранжевого, чорного і навіть яскраво-червоного кольору. На відміну від порід каменю, що містять в товщі польовий шпат (граніт, габро), мармур добре полірується, завдяки чому отримав широке поширення в якості облицювального матеріалу. У зовнішній і зовнішній обробці приміщень мармур використовується вже кілька тисячоліть. Щоб не бути банальними, ми промовчимо про “мармурові міста” Греції періоду античності, але скажемо, що не менш прекрасні творіння з мармуру створювали і в азіатських країнах. Перлина світової архітектури і староіндійської культури – Тадж Махал – облицьований білими мармуровими плитами за унікальною, ще невідомої в той час грекам технології.
Сьогодні мармур використовується не тільки для виготовлення облицювальних матеріалів – плитки, слябів, перил, балясин і так далі, але також для створення мозаїчних композицій, рельєфів і круглих статуй. Для цього використовується однотонний мармур, здебільшого білий, рідше – кольоровий або чорний. Будучи відносно прозорим матеріалом, мармур створює на своїй поверхні тонку гру світла і тіні, яку не може повторити жоден інший натуральний камінь.

Онікс

Онікс відноситься до групи метаморфічних гірських порід і є далеким родичем мармуру і різновидом агата. Онікс може мати практично будь-який колір – від яскравого молочного до темно-коричневого і в рідкісних випадках чорного. Деякі різновиди світлого онікса можуть просвічуватися на глибину в п’ять-шість сантиметрів, тому раніше він нерідко використовувався для виготовлення декоративних вікон у палацах і житлах знаті. Згідно з біблійною легендою, стіни храму Соломона в Єрусалимі були зроблені з онікса і пропускали достатньо світла, сам же храм вікон не мав. У більш пізні часи з’явилося повір’я, що онікс здатний вилікувати людину від будь-якої хвороби.
В даний час онікс є напівдорогоцінним камінням, який використовується для оздоблювальних робіт і виготовлення різних виробів, у тому числі ювелірних. З оніксу виходять красиві статуетки, свічники, декоративні елементи, наприклад, кулі, що використовуються в оформленні інтер’єру приміщень. З недорогих сортів онікса виготовляються перила і балясини. Плиткою з оніксу часто облицьовуються ванні кімнати і вітальні.

Травертин

Непосвячена в таїнства кам’яної справи людина, прийме плитку з блідо-жовтого травертину за добре оброблену плитку з деревини. І тільки на дотик йому вдасться зрозуміти, що в його руках – камінь. Травертин – це вже не вапняк, але ще й не мармур. Втім, якщо вапняк залишити під великим тиском на пару тисячоліть, з нього може вийти травертин, а якщо додати ще три-чотири тисячоліття, з травертину вийде відмінний шматок мармуру.
Травертин – один самих часто використовуваних в давнину облицювальних матеріалів. Римський Колізей був побудований з мармуру, цементу і травертину. Саме останній надав йому дещо грубувату фактуру і брудно-жовтий, перехідний в оранжево-червоний, колір. Колір травертину може бути будь-яким, але найчастіше зустрічаються білі, жовті та проміжні між ними кольори.
Травертин білого кольору залишають неполірованим, так як його теплий колір і груба фактура виглядають в деяких випадках більш привабливими, ніж холодний блиск полірованого мармуру. Жовті травертини – дуже яскраві камені, можуть мати червоні, коричневі і інші темні вкраплення, які надають цьому каменю яскравий, святковий вигляд.
У зв’язку з тим, що травертин має невелику щільність, він легко піддається обробці, а виготовлені з нього конструкції досить легкі. Ця властивість травертину дозволяє використовувати його для облицювання різних поверхонь: підлоги, стін, цоколя будівлі і камінів.

Сланець

Свою назву сланець отримав за здатність сланцюватись, тобто розколюватися на тонкі пластинки. Таку властивість цей камінь придбав за рахунок великої кількості гідрослюд, які знаходяться в його товщі. Однак на відміну від слюди, сланець не так просто розколоти. Завдяки присутності різних глинистих матеріалів, які “скріплюють” слюдяні пластини, забезпечується більша твердість сланцю.
Основна область застосування сланцю – покрівля самих різних будівель. В якості покрівельного матеріалу сланець використовується з часів, коли славний Роланд вигнав останніх маврів з території Іспанії. Сланець використовували для дахів соборів і невеликих церков, палаців і осель багатої знаті, будинків купців і ремісників. Сьогодні компанії-виробники покрівлі зі сланцю, навчилися виготовляти світлі зразки покрівельного сланцю. Завдяки йому будівля набуває витончений, наскільки ляльковий, пасторальний і затишний вигляд.

Пісковик

Кожен, хто хоч раз відпочивав на пляжі, знаходив у товщі піску невеликі камінчики, що складаються з піщинок. Деякі камені подібного роду можна розкришити руками без особливих зусиль, інші ж можна роздрібнити тільки важким молотком. Все це різновиди пісковика. На відміну від того пісковика, який у великій кількості розкиданий по пляжам, піщаник, що використовується в обробці інтер’єрів, надзвичайно міцний. У своїй товщі він може містити різні цементуючі речовини, які роблять його твердим як скло, але не таким крихким.
В обробці будівель та інтер’єрів використовується, як правило, кольоровий піщаник, що містить різні окиси металів – від марганцю (синій, блакитний) до заліза (червоний, коричневий). Готові вироби з піщаника – це плитка та сляби, мають слабо виражену рельєфну поверхню, яка надає матеріалу особливу декоративність. Оброблений піщаник стане прикрасою будь-якого фасаду, ландшафту та інтер’єру, за винятком самих строгих інтер’єрів, де потрібні паралельні прямі і рівні кути. Пісковик – теплий камінь; світлі сорти пісковику наповнюють приміщення світлом і сонячною енергією. Неповторний малюнок частково нагадує непрозорі зразки бурштину, проте на відміну від цього каменю піщаник – надзвичайно твердий і довговічний матеріал.

Габро

Чорний різновид граніту нерідко називають габро. Насправді між двома цими породами каменю мало спільного. Габро, як і граніт, – магматична гірська порода, що відрізняється високою твердістю і довговічністю (середній термін служби – 1000 років). Однак якщо в товщі граніту знаходиться польовий шпат і рудні мінерали, то габро складається переважно з лабрадора і кольорових мінералів. Камінь габро, що використовується в обробці, залягає на досить великих глибинах, де його структура набуває правильної форми. Застиглий на великій глибині габро характеризуються приблизно однаковими розмірами кристалів зі світлих і темних мінералів. Необроблений габро – це найчастіше сірувато-чорний зі слабо-зеленуватим відтінком камінь, який в полірованому вигляді стає майже чорним. В обробці будівель та інтер’єрів габро використовується приблизно з 2000 століття до н. е. Однак широку популярність габро придбав у часи розквіту готичного стилю в Європі, коли практично всі готичні храми прикрашалися виробами з габро. В даний час габро використовується для виготовлення монументів і пам’ятників, плит для облицювання фасадів будівель і споруд, пристрої сходових маршів і парапетів. Особливим попитом габро користується в разі облицювання місць з інтенсивним рухом людських потоків.

Лабрадор і лабрадорит

Часто, коли говорять про лабрадор, мають на увазі лабрадорит, тобто породу, що складається з мінералу лабрадора. Лабрадор являє собою різновид польового шпату, що додає лабрадориту гранітну твердість. Однак, на відміну від граніту лабрадорит легше обробляється, бо містить мінімальну кількість кварцитових включень. Основні кольори лабрадориту – чорний і темно-сірий. Великою популярністю завжди користувався синяво-чорний або фіолетовий лабрадорит, майстерно передає гру світла. Найбільші родовища лабрадориту знаходяться в Канаді (п-ов Лабрадор), Фінляндії і на Україні.
Лабрадорит застосовується як облицювальний камінь з високими декоративними властивостями в основному в монументальній архітектурі: для пам’ятників, скульптур та різноманітних архітектурних груп. Лабрадоритом облицьовано багато станцій Московського метрополітену, Мавзолей, алеї в Олександрівському саду. У зовнішній обробці будівель лабрадорит використовується у вигляді плитки і слябів.

Кварцит

Кварцит – природний камінь, який знаходить велике застосування в міському благоустрої, архітектурі та будівництві. Як облицювальний матеріал кварцит відомий як камінь бутовий. Він застосовується для будівництва декоративного фундаменту, фонтанів і в ландшафтному дизайні. На відміну від звичайного кварцу, кварцит – більш твердий камінь за рахунок присутності в його складі оксидів різних металів, зокрема – оксидів алюмінію і заліза. За такими характеристиками як стираність, морозостійкість, опір ударам, кварцит практично не поступається граніту.
З рідкісних зразків темно-червоного і блідо-блакитного кварциту виготовляються скульптури та статуетки. З темно-червоного кварциту зроблені щаблі до вівтаря і нижня частина іконостасу Ісаакіївського собору. П’єдестал пам’ятника Миколі I, фриз парадного фасаду Інженерного замку також виготовлені з цього красивого сорту кварциту. Виробники штучно забарвлених мозаїк з натурального каменю часто використовують кварцит для створення міцної і красивої мозаїки.

Доломіт

Доломіт належить до числа найбільш таємничих мінералів. Досі геологам не вдається повністю відтворити картину його формування. На сьогодні відомо тільки те, що доломіт є найближчим “родичем” вапняку, від якого його відрізняє тільки велика кількість магнієвих включень. Саме завдяки магнію доломіт знаходиться за такими параметрами як стираність, морозостійкість, вологопоглинання нарівні з мармуром. Однак на відміну від мармуру доломіт має своєрідний малюнок і теплий охристий колір з відтінками від світло-сірого до яскраво-жовтого.
В архітектурі, обробці інтер’єрів і будівель доломіт використовується у вигляді плитки і слябів для облицювання цоколя будівель, підлоги, стін і сходів. Восени 2006 року жовтий доломіт став основним матеріалом у виробництві стільниць у Німеччині. Покупці стільниць з доломіту вважають, що цей натуральний камінь робить атмосферу в будинку більш теплою і комфортною. Малюнок стільниці з доломіту практично не поступається за витонченістю та оригінальності стільницям з яшми, від якої доломіт відрізняється більш низькою ціною.

Базальт

Свою назву натуральний камінь базальт отримав від ефіопського слова “базал”, що в перекладі на сучасну російську мову означає “камінь, що містить залізо”. Насправді вміст заліза в базальті мінімальний, в іншому випадку камінь мав би червонуватий відтінок. Чорний колір базальту надають углеродовмістові сполуки, що утворюються в процесі згорання органічних сполук під час виходу лави з сопла вулкана. Базальтова лава розтікається тонкими потоками, тому в покладах базальту можна побачити шари застиглої породи. Найцінніший базальт утворюється з великих потоків лави, вивергається з найбільшою інтенсивністю. Такий базальт містить менше пустот, отже, він менш схильний до стирання і краще чинить опір ударам.
У будівництві та архітектурі базальт використовується у вигляді плитки і слябів для облицювання підлоги, доріжок, сходів зовні і всередині приміщень. У природі зустрічаються рідкісні базальти, які містять в товщі агатові включення. Ці базальти знаходять широке застосування у виготовленні оригінальних стільниць, в яких світлі агати здаються зірками на фоні “темного неба базальту”.

Діабаз

Одним з найбільш найближчих родичів базальту є діабаз. На відміну від базальту діабаз – більш тверда і міцна на стиск гірська порода, яка утворюється в процесі мінералізації вулканічної лави. Вміст кремнезему в діабазу – 45-52 відсотка, що робить його неприйнятним для використання в місцях з підвищеною прохідністю. Найбільш хороші місця для діабазу – пам’ятники, меморіальні комплекси, постаменти, цоколі і стіни будівель, на яких діабаз може використовуватися у вигляді плитки або слябів.
Діабаз – один з кращих матеріалів, на який легко наноситься зображення методом гравіювання. На відміну від більш дорогого і твердого габро, діабаз легко піддається гравірування і нанесенню найбільш витончених візерунків і зображень. Могильні камені з чорного діабазу з нанесеним на нього білим малюнком виглядають значно краще, ніж плити з портретами з фотокераміки. Крім того, діабаз досить стійкий до потускніння і не потребує постійного полірування.

Змійовик

Згідно з давньою єврейською легендою, камінь змійовик виплюнув Адам після того як скуштував плід із забороненого дерева. Забобонні іудеї, а пізніше і християни, боялися використовувати цей відмінний облицювальний матеріал в будівництві, і саме тому його розквіт припав тільки на наш час. Не поступаючись по міцності кварциту, змійовик є більш привабливим матеріалом за рахунок оригінального малюнка, що нагадує зміїну шкіру. В даний час змійовик застосовується в ландшафтному дизайні, облицюванні та мощенні.

Ракушняк

Ракушняк – один з небагатьох натуральних каменів, назва якого безпосередньо говорить про його походження. Один кубічний сантиметр черепашнику об’єднує в собі історію життя на Землі протягом мільйонів років, починаючи з одних з найбільш ранніх епох – крейдової і юрської. Вкраплення раковин молюсків в товщі черепашнику роблять його відмінним декоративним матеріалом, який прикрашає не тільки інтер’єри приміщення, а й стіни будівель, альтанок, декоративних огорож та парканів. Природний, “природний” вид черепашнику доповнює декоративні композиції, що використовуються в ландшафтному дизайні.

Малахіт

Назва цього каменю походить від грецької назви рослини мальви – “Малахіт”, зелене листя якого відрізняються від інших рослин м’якістю і ніжністю кольору. Малахіт довгий час видобувався виключно в практичних цілях – для вилучення міді. І лише в часи розквіту Римської Імперії були оцінені переваги цього відмінного виробного матеріалу. У Росії одними з перших обробляти малахіт навчилися уральські майстри, про які пізніше написав свої оповіді Павло Бажов. Сьогодні малахіт використовується не тільки для створення ювелірних виробів, але і декоративних матеріалів, що використовувались в обробці інтер’єру.

Агат

Вважається, що вперше агат був знайдений на річці Ахатес в Сицилії, звідки і походить назва цього каменю. Однак деякі фахівці вважають, що назва “агат” походить від грецького “агатес”, що означає “щасливий” або “радісний”. Яскравий, дивовижний за формою малюнку агат, дійсно, викликає тільки позитивні емоції. Рідкісні зразки агату – моховий і зірчастий – використовуються в ювелірній справі. Більш поширені різновиди агату – наприклад, дерев’янистий або блакитний агат – знаходять широке застосування в обробці інтер’єрів, як елементи мозаїки та інших декоративних виробів.

Сієніт

Цей камінь називають найближчим родичем граніту, проте останній поступається сиєнітамі за красою та витонченості малюнка. Перші великі поклади цього каменю були виявлені поблизу давньоєгипетського міста Сунн, який по-грецьки вимовлявся як Сієна (Syene). Багата палітра сиєніта ще в давні часи приваблювала будівельників і ремісників, які використовували сиєнит в будівництві різних будівель. Близький за фактурою до лабрадориту сиєнит в даний час використовується в тих же цілях, що і габро: оздоблення цоколів будівель, придверних зон і підлоги всередині і поза приміщеннями.

Брекчія

Один з найбільш непостійних по складу каменів – це брекчія. Важко назвати дану породу самостійним каменем, так як вона об’єднує в собі кілька абсолютно різних порід каменю, що злилися один з одним на молекулярному рівні. Існують різновиди брекчії, що утворилися в результаті злиття скелетів різних доісторичних тварин. Різні види брекчії знаходять широке застосування у виготовленні ювелірних виробів та облицювальних матеріалів.

Rate this post