Все про граніт (гранітні вироби)

Серед більш ніж чотирьох тисяч гірських порід, відомих в сучасній геології, одну з основних груп складають магматичні (вивержені) породи. Народжені в результаті найпотужніших вивержень вулканів, вони впродовж багатьох мільйонів років застигали в земній товщі, під впливом багатьох факторів прибрати те неповторне багатство відтінків, гру світла і тіні, якими ми можемо милуватися і сьогодні.

Граніт – найпоширеніша в континентальній земній корі гірська порода, що утворилася в результаті повільного охолодження і затвердіння на великій глибині магматичного розплаву. Граніт може сформуватися також при метаморфізмі – під впливом високих температур і тиску, а також різних рідких і газоподібних речовин (флюїдів), що піднімаються з глибини. Окремим гранітним масивам найчастіше приписується то магматичне, то метаморфічне, а то й змішане походження.

За своїм складом граніти відносяться до полімінеральних порід, утворених декількома мінералами. Головні породоутворюючі мінерали граніту – польовий шпат (35-40%) і кварц (25-35%). Саме шпат визначає колір граніту. Найбільш часто зустрічається світло-сіре забарвлення, але нерідкі також рожеві, червоні, жовті і навіть зелені граніти. Кварц присутній у вигляді склоподібних тріщинуватих зерен; зазвичай він безбарвний, у рідких випадках має блакитний відтінок, який може набувати вся порода. Різні види гранітів характеризуються різними типами кристалічної структури. Серед них зустрічаються грубозернисті, з діаметром зерен більше 5 мм, середньозернисті із зернами від 5 до 2 мм в поперечнику, дрібнозернисті з діаметром зерен менше 2 мм. Останні є найбільш довговічними – термін життя виробів з дрібнозернистого граніту може обчислюватися багатьма століттями. Родовища граніту мають дуже широке поширення і займають істотне місце в геологічній будові Уралу, Сибіру, ​​Кавказу, України, Карелії, Кольського півострова. Гранітні родовища є в Середній Азії, Фінляндії, Індії, Китаї, Бразилії та багатьох інших країнах.

Властивості граніту і гранітних виробів

Граніт дуже широко застосовується в будівельних і облицювальних роботах завдяки своїм властивостям.

 • Довговічність гранітних виробів. Кращі сорти дрібнозернистого граніту починають виявляти перші ознаки руйнування більш ніж через 500 років експлуатації, тому його нерідко називають «вічним» каменем.
 • Міцність гранітних виробів. Граніт відрізняється високою стійкістю до тертя, стиснення і стирання. Це дуже щільний (2,6-2,7 т/м ³) та міцний природний камінь (його міцність удвічі більша, ніж у мармурі). Своєю твердістю граніт зобов’язаний змістом кварцу, який може перевищувати 70%. За сучасних умов обробки граніт ріжуть і шліфують за допомогою алмазу. Крім того, можна досягти дзеркальної поліровки поверхні плити граніту. Необхідно відзначити, що в граніті внаслідок крихкості порівняно легко можуть з’явитися тонкі (волосяні) місцеві тріщинки від вибухів при видобутку, від ударів, різких коливань температури і т. п.
 • Стійкість гранітних виробів до впливу атмосферних явищ і кислот. Граніт не змінює своїх властивостей протягом 300 циклів замерзання і відтаювання, тому є ідеальним натуральним каменем для зовнішньої обробки будівель. Прикладом тому можуть служити сотні будівель, облицьованих гранітом. Граніт, на відміну від мармуру, не вимагає додаткового захисту від механічних пошкоджень і дії кислотовмісних рідин. Варто відзначити, що як граніт, так і мармур підходять для зовнішнього облицювання каміна. Вогнестійкість граніту недостатня, так як він розтріскується при температурах вище 600 °С внаслідок поліморфних перетворень кварцу.
 • Водонепроникність гранітних виробів. Граніт практично не вбирає вологу (коефіцієнт водопоглинання – 0,05-0,17%.) Тому морозостійкість їх висока. З цієї ж причини граніт чудово підходить для облицювання набережних. Згадаймо пишність набережних, виконаних з граніту в Петербурзі, велика частина цих гранітних плит була закладена ще за часів Петра I. В інтер’єрі граніт застосовується також для оздоблення стін (у тому числі і у вологих приміщеннях), сходів і підвіконь, створення стільниць та барних стійок , колон і фонтанів.
 • Екологічність гранітних виробів. Всупереч існуючим забобонам, природний радіаційний рівень більшості гранітів відповідає 1-му класу будівельних матеріалів, тобто вони радіаційно безпечні і придатні для всіх видів будівництва без обмежень. Ходить безліч чуток щодо радіоактивного фону у граніті. Дійсно, всі граніти «фонять» через вміст мінералів з домішками церію, лантану та ін. Однак, за твердженнями фахівців, каменів, у яких радіоактивний фон перевищує норму – не більше 2-3% від всієї маси видобутих гранітів. Та й ті нерідко можуть використовуватися для зовнішнього облицювання будівель.
 • Багатство фактур гранітних виробів. Неполірований, шорсткий натуральний камінь, поглинаючий світло; відполірований до дзеркального блиску, що являє світу неповторну світлову гру слюдяних вкраплень – декоративні можливості граніту здатні задовольнити навіть найскладніші дизайнерські задуми. Широкі фактурні можливості роблять граніт одним з основних матеріалів монументальної скульптури. Граніт використовують також для виготовлення обелісків, колон і, як облицювання різних споруд.
 • Сумісність з іншими матеріалами та іншими видами натурального каменю. Граніт відмінно поєднується з деревом, металом, керамікою та іншими матеріалами, використовуваними в сучасному будівництві. Граніт «впишеться» в будь-який інтер’єр – від класичного до ультрасучасного.
 • Багата колірна палітра гранітних виробів. Найбільш поширеним є сірий граніт, однак зустрічається і червоний, рожевий, помаранчевий, блакитно-сірий, блакитно-зелений та інші. Колір каменю безпосередньо залежить від його родовища. Наприклад, в Росії видобувають переважно білі, сірі, червоно-коричневі граніти, а в Іспанії – світло-зелені, чорні, рожеві. Якщо мармуру властиві, як правило, теплі тони, то граніту – холодні. За кольором на граніт схожі і його магматичні «родичі». Габро – темно-коричневий, чорний, сірий, лабрадорит – чорний з синіми проблисками.
 • Ергономічність гранітних виробів. Ще з первісних часів людина звикла довіряти каменю. Цей натуральний, живий, «відчуває» матеріал зніме психологічну напругу, принесе у ваш будинок затишок, спокій і комфорт.

Область застосування натурального каменю в гранітних виробах

У будівництві граніт використовується настільки широко, що його, без перебільшення, можна назвати універсальним матеріалом. Досвідчений дизайнер з допомогою граніту зможе повністю перетворити ваш будинок, надавши йому додаткову елегантність і респектабельність, або просто «відтінити» ті чи інші особливості вашого інтер’єру, внести в нього якусь «родзинку».

Як може бути використаний граніт при будівництві?

 • Підлоги, сходи. Граніт – матеріал з дуже низьким рівнем стирання. Навіть якщо по сходах у ваших особистих апартаментах за рік пройде 1 мільйон осіб, вони зможуть стерти її щаблі не більше ніж на 0,12 мм.
 • Різні деталі інтер’єру з граніту. Підвіконня, карнизи, плінтуси, перила, кухонні стільниці і стільниці для ванних кімнат, журнальні столики, барні стійки, балясини, колони – висока міцність граніту дозволить цим предметам довгі роки зберігатися цілими і неушкодженими, уникнути механічних пошкоджень впливу температури і вологості.
 • Фасадна та інтер’єрна обробка. Граніт – дуже ергономічний матеріал, здатний забезпечити вам комфортне перебування в будівлі.
 • Елементи ландшафтного дизайну. Альпійська гірка, рокарій, японські сади, декоративні водойми – зроблені з граніту, ці модні композиції додадуть вашому саду природність і неповторність.
 • Гранітні бордюри, сходи, бруківка для мостових. Граніт з успіхом застосовується в місцях, де необхідна велика «витривалість». Він стійкий до механічного впливу, хімічних забруднень і перепадів температури – не змінює своїх властивостей протягом сотень циклів замерзання і відтаювання. Використання гранітної бруківки обчислюється тисячоліттями. По знаменитим давньоримських дорогах можна прогулятися і сьогодні. Успіх мостових з бруківки пояснюється просто. Бруківка екологічна, на відміну від асфальтових покриттів, вона не відноситься до групи канцерогенних матеріалів, сприяючих розвитку ракових захворювань. Бруківка довговічна. Вона здатна протистояти механічним навантаженням, вібрації, руйнівної дії атмосферних явищ і температурних циклів. Бруківка економічна і практично не вимагає ремонту. Вміст бруківки з граніту обходиться в 6-8 разів дешевше, ніж традиційного покриття з асфальту і бетону. Бруківка з граніту аристократична. Брущаті мостові, тротуари і площі незмінно надають місту унікальний і неповторний Вигляд Європейського Міста. Сьогодні багато площ і вулиць, назви яких музикою звучать для туристів усього світу, виконані з поєднання брущатого каменю з накривочними кам’яними плитами: граніт Невського проспекту в Санкт-Петербурзі, гранітна бруківка московського Арбата і київського Хрещатику, Єлисейські поля в Парижі, Золота вулиця в Празі, площа Святого Петра в Римі …
 • Облицювання гранітом набережних. Граніт практично не вбирає вологу – відповідно, при зниженні температури в порах каменю не утворюється додатковий внутрішній тиск від замерзлої води, здатний привести до утворення тріщин і руйнування породи.
Rate this post