Все про мармур

Використання мармуру сягає своїм корінням в глибини століть. Ніколи раніше людство не знало матеріалу, що втілював в собі такі чудові якості, як природна краса поглядів, простота обробки, міцність і довговічність. Сьогодні мармур видобувають у багатьох країнах, серед яких Греція, Італія, Іспанія, Індія, Туреччина, Франція, Бельгія, Великобританія, Ірландія, США, Бразилія, Аргентина, ПАР і багато інших.

Мармур – красивий і довговічний камінь, ідеально пристосований для утримання величезної ваги. У стародавні часи мармур використовували як для монолітних колон, що підтримують статуї і фасади будівель, так і для будівництва палаців та храмів. Прикладом тому можуть бути пам’ятники архітектури, якими славиться Санкт-Петербург. Мармур можна побачити і у вишуканому інтер’єрі Базиліки Святого Павла в Римі, і на стінах Версальського Палацу. А першою будівлею, збудованою повністю з мармуру, стала знаменита Афінська скарбниця 6 століття до н.е. Знаменитий храм Парфенон, побудований в цей же період, став основною визначною пам’яткою Афін, одним з чудес світу. Хоча слово «мармур» походить від грецького слова Marmaros, що означає «бездоганно-білий блискучий камінь», можна зустріти цілу палітру забарвлень цього благородного натурального каменю. Сучасні технології обробки природного каменю дозволяють широко використовувати в обробці інтер’єрів красу і елегантність мармуру. Мармур в Петербурзі також можна зустріти в оздобленні інтер’єрів царських палаців.

Мармур відноситься до метаморфічних пород, що утворився в результаті перекристалізації карбонатів (углеродосодержащих з’єднань) більше 2,5-4 мільярдів років тому під дією високих температур і тиску. У процесі перекристалізації в метаморфічних мраморах, як правило, знищуються всі сліди первісних уламкових зерен або скам’янілих органічних залишків. Склад мармуру при метаморфізмі не міняється. Вихідними карбонатними породами для утворення мармуру, як правило, в більшості випадків служать вапняки або доломіт. Відповідно, мармур складається з кальциту (карбонату кальцію), або доломіту (карбонату кальцію і магнію), або з обох мінералів.

Мармур може бути білим або кольоровим: рожеві, жовті, сірі, блакитні, зеленуваті, червонуваті, чорні, коричневі, а також різні поєднання цих квітів притаманні мармуру. Навіть у межах одного родовища часто зустрічається ряд переходів від одного тону забарвлення мармуру в іншій. Різноманітні відтінки мармуру виникають завдяки вмісту в більшій або меншій кількості оксидів різних металів і графіту. Кольоровому мармуру властива наявність прожилок, що представляють собою тріщини, заповнені природними цементами. Ці прожилки можуть утворити оригінальний малюнок. Найбільш цінним різновидом мармуру є чистий, білий статуарний мармур, який використовується для виготовлення скульптур.

Породи мармуру міцні, досить зносостійкі, щільні, декоративні, добре обробляються і легко приймають полірування. Об’ємна маса мармуру коливається від 2,3 до 2,6 т/м ³, пористість мармуру від 0,6 до 3,3%, міцність мармуру на стиск від 30 до 153 МПа, твердість цього натурального каменю за шкалою Мооса від 3 до 4, водопоглинання мармуру знаходиться в межах від 0,02% (Levadia) до 3,3% (Travertino).

У мармурі майже завжди містяться домішки інших мінералів (кварц, халцедон, гематит, пірит, лимонит, хлорит та ін), а також органічні сполуки. Домішки по-різному впливають на якість мармуру, знижуючи або підвищуючи декоративність цього натурального каменю. А іноді природа підносить справжні сюрпризи. Наприклад, на зрізах деяких порід італійського мармуру (Fossil Nero) можна чітко розгледіти відбитки древніх молюсків. Такі камені хочеться роздивлятися годинами. Більшість кольорового мармуру має строкате фарбування. Малюнок визначається не тільки будовою мармуру, але й напрямком, по якому проводиться розпилювання натурального каменю. Колір і малюнок мармуру проявляються після його полірування.

З часом значення слова мармур розширилося, включаючи напівщільні та щільні поліровані вапняки, що використовуються як мармур. З точки зору ринку, виразний зміст слова надалі розширився, до розуміння під мармуром всіх каменевидних матеріалів, що піддаються розпилюванню на плити і дзеркальному поліруванню.

Властивості мармуру

Перерахуємо переваги мармуру як облицювального та будівельного матеріалу.

 • Відносна прозорість мармуру породжує на поверхні скульптури найтоншу гру світла та тіні.
 • Рівномірнозернисті та відсутність великих включень робить структуру мармуру більш однорідною.
 • Зручність обробки. Мармур пластичний, легко піддається поліровці і шліфуванню. Мармур – досить в’язкий і міцний натуральний камінь, тому при ударах відразу не розколюється, дозволяючи висікати вироби самої різної форми.
 • Високі декоративні та гігієнічні властивості мармуру.
 • Велика гама відтінків мармуру дозволяє складати зі шматочків цього природного каменю мозаїчні панно, і навіть цілі картини.
 • Краса однорідної, плямистої або шаруватої структури мармуру.
 • Водонепроникність більшості видів мармуру. Мармур з низьким коефіцієнтом водопоглинання (0,08-0,12%) може використовуватися навіть для обробки ванних кімнат, басейнів, фонтанів.
 • Морозовитривалість. Більшість мармуру практично не поглинає вологу – тому при впливі низьких температур йому не загрожує поява мікротріщин від замерзаючої рідини. Вироби з мармуру можна сміливо використовувати в холодних приміщеннях.
 • Термостійкість. Мармур не схильний до дії високих температур, що дозволяє використовувати його для виготовлення камінів або застосовувати для обробки приміщень з температурами, що істотно перевищують звичайні.
 • Екологічність. За рівнем своєї природної радіоактивності мармур відноситься до першого класу і може застосовуватися при будівництві всіх типів об’єктів. Як природний камінь, він володіє пористистю і здатний «дихати» – це створює в приміщенні сприятливий мікроклімат.
 • Довговічність. У білих мармурів перші ознаки «вікових змін» з’являються тільки через 100-150 років. Як приклад можна привести мармур Петербурга, покладений майстрами ще в часи Петра, який зберіг свою красу до теперішнього часу.
 • Універсальність. З мармуру можуть бути виготовлені як великі елементи інтер’єру – сходи, стінові панелі, колони, так і більш дрібні, декоративні деталі – стільниці у ванну кімнату, підвіконня, статуетки, вази, елементи камінів, плінтуса, пілястри.

Як і будь-який інший матеріал, мармур володіє не тільки перевагами, але й недоліками. До таких можна віднести.

 • Відсутність стійкості до дії кислот. Мармур руйнується від дії соляної кислоти, а також підданий дії харчових кислот (лимонної, оцтової). Ця властивість дуже сильно обмежує застосування мармуру при виготовленні кухонних стільниць, барних стійок, інших елементів інтер’єру, використання яких припускає можливість контакту з кислотним середовищем.
 • Природна м’якість обмежує застосування мармуру для зовнішньої обробки. У місцях з високою прохідністю мармурове облицювання дуже швидко втрачає свій блиск і приходить в непридатність.
 • Труднощі з підбором мармуру одного і того ж відтінку при великих обсягах. Дана властивість обмежує й не так область застосування мармуру, скільки список мармуру, який придатний для облицювання великих площ.
 • Здатність мармуру руйнуватися під впливом навколишнього середовища. Дана властивість мармуру пов’язано в основному з його гігроскопічністю (здатністю вбирати в себе інші речовини за рахунок наявності мікропор), а також його схильність вступати в реакцію з великою кількістю кислот.
 • Високе водопоглинання у багатьох видів мармуру призводить до зміни його кольору і передчасного старіння.

Області застосування мармуру

Область застосування мармуру воістину вражає. Благородство фактур, різноманітності відтінків роблять цей матеріал привабливим для виготовлення великої кількості облицювальних елементів ексклюзивних інтер’єрів. Ще раз перерахуємо основні напрями використання мармуру: стільниці для ванних кімнат з мармуру та стійки для барів (з граніту виробляються істотно частіше, ніж з мармуру), колони і скульптура, вази і статуетки, облицювання підлоги, сходи з мармуру, плінтуса, перила, балясини та поручні, облицювальні декоративні елементи з мармуру для камінів і фонтанів, мармурові пілястри, кулі, декорування садів і парків, лави з мармуру, художня і декоративна мозаїки та розон, підлогові і настінні панно та багато іншого.

3.6 (72%) 5 votes